Загрузка...

17 Червня 2020

Гальмівна рідина. Види гальмівної рідини. Заміна гальмівної рідини.

Що таке гальмівна рідина

Для зупинки руху машин і спецтехніки використовують гідравлічні і пневматичні системи. Велика техніка найчастіше оснащена повітряними гальмами. Гальмівна система легкових і невеликих вантажних автомобілів це замкнуті гідравлічні контури. В якості основної робочої речовини використовують спеціальні склади рідин. Одне з властивостей, яке вважається найважливішим - температура кипіння. Під час гальмування циліндри, супорта і інші вузли можуть сильно нагріватися. В результаті цього частина гальмівної рідини буде випаровуватися. Її виготовляють так, щоб перехід в газоподібний стан був максимально утруднений. Інакше надмірне зниження рівня рідини зменшить ефективність гальмування.

Різновиди складів

Бутиловий спирт і касторка - так виглядала основна суміш, які застосовувалися в автотехніці, виробленої до 80-х років XX століття. Рідини відрізнялися непоганими змащувальними властивостями і майже повною відсутністю агресивності по відношенню до сталевих і гумових елементів.

Але температурні характеристики таких сумішей були не дуже високі: температура, при якій склад починав кипіти, дорівнювала понад 1200 градусів, а температура замерзання дорівнювала мінус -200 по Цельсію.

В кінці XX століття з'явилися більш досконалі суміші на основі гліколю або полігліколю. Їх температура кипіння вже становила близько 2600 градусів, а температуру замерзання довели до мінус-400. Однак був у них і серйозний недолік - надмірно високе значення гігроскопічності. Це означає, що за 1-2 роки служби така суміш вбирає обсяг вологи, що дорівнює 2% від її власної кількості. І ще стільки ж води - за третій рік експлуатації, після чого обов'язково знадобиться заміна.

Найсучасніший вид гальмівних рідин - суміші з силіконом. Підвищена (до 3000 град C) температура кипіння, малий показник стисливості і повна відсутність гігроскопічності виділяють її серед інших сумішей, але через високу собівартість вона застосовується найчастіше в спорткарах і дорогих автомобілях.

Класифікація гальмівної рідини за міжнародною системою

На даний момент гальмівні рідини поділяють, застосовуючи загальний стандарт Department Of Transportation - DOT. З визначення по цій системі її вибирають при покупці.

 

Типи гальмівної рідини Опис
DOT 3 Гальмівна рідина, створена з використанням гліколю, має температуру кипіння більше 2000 градусів для «сухої» і не менш 1500 - для «мокрої» рідини, агресивна по відношенню до лаків і фарб. Необхідно замінювати через кожні 2 роки.
Гальмівна рідина Dot 4 Різновиди Dot 4 (гальмівна рідина). Мають збільшену температуру кипіння 2600 і 1800 градусів. Властивості ті ж, що у складу типу DOT 4.
DOT 4.5, DOT 4 и DOT 4 SUPER Разновидности Dot 4 (тормозная жидкость). Имеют увеличенную температуру кипения 2600 и 1800 градусов. Свойства те же, что у состава типа DOT 4.
DOT 5 Застосовується в основі силікон. Температура кипіння дорівнює 2800 і 1800 градусів (для «сухого» і «мокрого» складів). Не псує лаки і фарби і не вбирає вологу. Потрібна заміна раз в 5 років.
DOT 5.1 Удосконалена DOT 4.5, температурні характеристики 2700 З і 1800 С. Можна використовувати один рік.

Підбираючи гальмівну рідину для машини, слід керуватися рекомендаціями з технічного опису для вашого транспортного засобу.

Властивості гальмівної рідини

Важливі параметри, які впливають на тривалість і ефективність роботи:

 1. Температура кристалізації (замерзання): в зимовий час рідина стає надмірно густою, забиває трубопроводи та шланги гальмівних систем.

 2. Агресивність складу: від параметра залежить цілісність гумотехнічних виробів, які є в складі машини. Це ущільнювачі, манжети, гумові кільця.

 3. Антикорозійні і змащувальні властивості: від цього буде залежати тривалість роботи металевих деталей системи: гальмівних циліндрів, супортів, розподільників, трубок.

 4. Гігроскопічність: показує, скільки вологи здатна всмоктати в себе суміш під час роботи автомобіля. При попаданні вологи в контур, температура закипання гальмівної рідини значно знижується, а її властивості погіршуються. Чим менший цей показник, тим довше вона прослужить.

Щоб дізнатися, скільки потрібно гальмівної рідини, слід звернутися до документації на автомобіль.

Заміна, як перевірити рівень гальмівної рідини

Ряд робіт по діагностиці систем автомобіля можна виконати самостійно. Перевірку наявності гальмівної рідини в бачку необхідно проводити візуально. При малому рівні слід долити її до позначки "Max". Сучасні автомобілі також оснащені датчиками рівня гальмівної рідини, а індикатор розташований на приладовій панелі в салоні.

Навіть при наявності гальмівної рідини періодично потрібно її повністю замінювати. У складі накопичується бруд, також суміш з часом втрачає свої властивості через часткове випаровування. Необхідно використовувати спеціальний тестер гальмівної рідини, який є в автомайстернях. В "Магнат Авто" механік вимірює з його допомогою температуру кипіння. Якщо прилад видає певні температурні показники: 175 градусів або вище, то склад ефективний. При показаннях між 165-175 градусами - використовувати ще можна, але якщо рідині більше двох років, то рекомендується заміна. При значеннях менше 165 - заливка нової суміші обов'язкова.


Гальмівна рідина. Види гальмівної рідини. Заміна гальмівної рідини.

Роботу необхідно виконувати в спеціалізованих СТО з ліцензією і обладнанням. Заміна гальмівної рідини повинна проводитися одночасно з діагностикою автомобіля:

 • оглядом гальмівних дисків;

 • перевіркою супортів, циліндрів;

 • тестом герметичності системи;

 • оглядом гальмівних колодок.

Також перевіряють електронні компоненти: датчики, проводку, блок управління. Бачок гальмівної рідини не повинен мати пошкоджень. На поверхнях трубок і шлангів - не може бути тріщин, здуття, перекручених ділянок. Якщо на приладовій панелі не горить аварійна лампа надмірно низького рівня рідини, то слід перевірити датчик гальмівної рідини, при необхідності - замінити. У деяких випадках ремонту потребують проводка або блок управління. У сертифікованому центрі "Магнат Авто" додатково виконуємо наступні роботи:

 • заміна гальмівних дисків, колодок, барабанів;

 • ремонт електроніки, проводки;

 • заміна гальмівних циліндрів, супортів.


Щоб дізнатися, яка гальмівна рідина заливається, слід звернутися до документації або переглянути каталог. У нашому сервісному центрі майстри знають марку потрібного складу.

Приклад: гальмівна рідина Рено випускається фірмою EXXONMOBIL. Заливати інші суміші не рекомендується. Обсяг гальмівної рідини визначається модифікацією автомобіля.


Послідовність виконання робіт:

 1. Потрібно зняти кришку з бачка.

 2. Стара рідина зливається після зняття захисного гумового ковпачка з клапана стравлювання повітря біля правого заднього колеса і його відкриття з використанням гайкового ключа. Щоб склад не лився на землю на штуцер надягають шланг. При цьому потрібно натиснути на педаль гальма.

 3. Потім клапан потрібно закрутити і почати заливати нову, наприклад, гальмівну рідину 

 4. Важливо: не можна змішувати різні марки. При цьому обов'язково продовжити прокачування гальмівної рідини до того моменту, поки з штуцера НЕ поллється свіжий склад.

 5. Закрутити штуцер і надіти захисний ковпачок.


Далі процедуру слід повторити з лівим переднім, лівим заднім і правим переднім супортами або циліндрами - в залежності від пристрою автомобіля. При визначенні, скільки гальмівної рідини потрібно для заміни, потрібно пам'ятати, що частину обсягу доведеться залишити для подальшого доливання в процесі експлуатації машини. Ємність необхідно завжди мати в багажнику.

Купити гальмівну рідину Dot 4, Dot 5 і інші марки можна в магазині MAGNAT AUTO. Також пропонуємо запчастини, автокосметику та аксесуари. Ціна на гальмівну рідину залежить від її марки і ємності.

 
Повернутися назад

Також читайте

Magnat Auto

12 Березня 2023

10 років вдосконалення MAGNAT auto: іс...

Друзі, раді повідомити, що наша компанія "Магнат Авто" відзначає своє 10-річчя! На честь цієї п...

Детальніше
Magnat Auto

10 Березня 2023

10 років вдосконалення Магнат Авто

10 років для нас - великий період, тому що за ці роки з нами трапилася велика кількість подій і...

Детальніше

Записатись на Сервіс